Blog

E-ticarette kampanya planlaması nasıl yapılır?

Kampanyalar için bir takvim belirleyin; Yıl içinde çıkacağınız kampanyaları daha önce belirlemek ve bir plana oturtmak bir hayli önemlidir. Böylelikle elinizde kampanyalarınız için bir takvim olmuş olur ve pazarlama çalışmalarınız üstünde stratejiler geliştirmek için ön hazırlık vaktiniz olur.

Yıl içerisindeki önemli günleri, tatilleri, özel günleri belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Tüketicilerin en çok alışverişe yöneldikleri dönemleri belirlemek, bu zaman aralıklarında ne tür çalışmalar yapacağınız konusunda hazırlanmanızı sağlar. Okulların açılış ve kapanış dönemleri, yılbaşı, bayram tatil dönemleri ve son senelerde Türkiye’de de ağır ağır rağbet görmeye başlayan Black Friday etkinlikleri gibi tüketicilerin alışverişe yöneldikleri zaman aralıklarını bu takviminize not etmeniz gerekir.


Bu özel günlerin hepsi sizin için uygun mu? E-ticaret sitenizde sattığınız ürünler her tatil dönemine uygun olmayabilir ve tüketicilerin ilgisini çekmeyebilir. Örneğin öğrencilere, öğretmen ya da velilere yönelik hizmetleriniz bulunmuyorsa okula dönüş zamanında bir kampanyaya çıkmanız sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle de takviminizi hazırlarken işletmenize uygun günleri belirlemek ve kampanyalarınızı bu istikamette oluşturmak bir hayli önemlidir. Kampanya içeriklerinizi daha önce hazırlayın.

Kampanya zamanlarında birkaç farklı çalışma yapmanız gerekebilir. Hangi ürünlerde kampanyaya gidileceği, ürünlerin kampanya fiyatlarının belirlenmesi, pazarlama ve reklam tanıtım çalışmaları için görsellerin ve metinlerin hazırlanması, web siteniz üstünde kampanya ile ilgili değişikliklerin yapılması gibi pek çok detay bulunuyor.

Bu çalışmaları yapabilmek için kendinize zaman tanımanız gerekir. Son günlere bırakılan çalışmalar, içerik olarak eksik olabileceği gibi kampanyanın da beklenen sonuçları yakalamamasına neden olabilir. Bu nedenle de bir takvim hazırlamanız ve bu gelecek kampanya dönemleri için daha önce çalışmaya başlamanız bir hayli önemlidir.

Hangi kampanya türlerini kullanacağınızı belirleyin; Takviminizi oluşturduktan sonra belli dönemlerde hangi kampanya türlerinden yararlanacağınızı da belirlemeniz yararlı olacaktır. Yüzde odaklı indirim mi, bedava dağıttığı kargo mu, belli bir limit üstü alışveriş odaklı kampanyalar mı düzenleyeceğinizi belirlemelisiniz.

Böylelikle hem kampanyalarınızı çeşitlendirebilirsiniz hem de bu kampanya zamanlarında ne tür hazırlıklar yapmanız gerektiğini kavramış olursunuz.

Çapraz satış ve upsell ile kampanyalarınızı güçlendirin; Ortalama sepet tutarını artırmak ve kampanyalarınızı daha ilgi çekici bir hale getirmek için çapraz satış ve upsell metotlarını kullanabilirsiniz. Özellikle çapraz satış yöntemleri, kampanyalarınızın daha cazip hale gelmesini sağlayacağı için bu tür kampanya zamanlarında etkilidir.

Belli bir ürünü tamamlayacak bir ürünü veya aksesuarı çapraz satış ile bundle olarak kampanyalarınızda sunarak, tüketicilerin elde edecekleri kazançları çeşitli şekillerde anlatabilirsiniz.

Geçmiş dönemdeki kampanyalarınızı inceleyin; Daha önce kampanyalar düzenlediyseniz bunu da kendi lehinize kullanabilirsiniz. Geçmiş dönemdeki kampanyalarınızı inceleyebilir ve sizin için en doğru performansı gösteren kampanya türlerini analiz edebilirsiniz. Böylelikle gelecekteki stratejilerinizi bu yolla geliştirerek, kampanyalarınızın performansını artırabilirsiniz.

İçeriklerinizi kampanyalara göre kişiselleştirin; Sürekli olarak aynı kampanya türünden faydalanmak ve benzer metotları uygulamak, kampanyalarınızın sıradanlaşmasına ve doğal olarak da markanızın sıradan görünmesine sebep olacaktır. Ancak her bir kampanya dönemi için farklı içerikler hazırlamanız ve mesajlarınızı kişiselleştirerek bu döneme uygun hale getirmeniz gerekir.

Kampanya sürelerini iyi belirleyin; Kampanyalarınızın geçerli olacağı süre aralıklarını da belirlemeniz gerekir. Özellikle tatil ya da özel gün zamanlarındaki kampanyalarda tüketicilere alışveriş yapabilmeleri için belli bir zaman tanımanız gerekir. Bunun beraberinde reklam tanıtım sürecinde bu içeriğin arzu ettiğiniz hedef kitleye ulaşması da belli bir zaman alacaktır. Bunlara ilave olarak online alışverişlerdeki kargo süreçlerini de unutmamanız gerekmektedir.

Tüketiciler sipariş verdikten birkaç gün sonra ürünü teslim alırlar bu nedenle de kampanya süreçlerini iyi bir biçimde planlamak, tüm bu süreçlerin iyi bir biçimde yönetilmesini sağlayacaktır.;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir